fbpx

Przebudowa strony internetowej – kiedy i dlaczego to zrobić

Masz stronę internetową stworzoną przez siebie, przez firmę specjalizującą się w projektowaniu stron www lub przez Twojego znajomego. 

Nie ważne…

Strona trochę Cię kosztowała, masz ją od dłuższego czasu więc się przyzwyczaiłeś i nie chcesz się z nią rozstawać. To trochę jak z autem. Kupiłeś jak był stary za pierwsze swoje wypłaty. Jeździsz nim odkąd pamiętasz. Psuje się na potęgę a za pieniądze, które wkładasz w jego naprawę już dawno było by Cię stać na coś młodszego.

A jednak ciężko Ci się z nim rozstać. Jest to normalne, wielu ludzi tak ma. Ale przychodzi ten czas kiedy musisz powiedzieć dość, bo tylko tracisz pieniądze.

I ze stroną internetową bywa podobnie.

Czasami też właśnie np. z takich powodów ciężko będzie Ci dostrzec błędy na stronie, która już – lub co gorsza nigdy – nie przynosi Ci żadnych korzyści. Prawda jest taka, że prędzej czy później taki dzień nadejdzie i Twoja strona będzie musiała być zaprojektowana na nowo.

Spowodowane może to być dwoma rzeczami. Strona została źle zaprojektowana. Tak, niestety zdarza się to od czasu do czasu. Drugim powodem jest to, że w internecie nic nie stoi w miejscu i zwyczajnie coś już jest przestarzałe. W każdym razie jeśli dalej interesuje Cię jakie objawy sugerują, że nadszedł ten czas, to zapraszam do lektury. Przedstawię Ci kilka z nich i odpowiem Ci na pytanie kiedy i dlaczego przebudowa strony internetowej ma sens.

Twoja strona internetowa jest przestarzała i nieaktualna

Zastanawiasz się co to tak naprawdę znaczy? Już tłumaczę. Najczęściej spotykają się z tym firmy działające na rynku od dłuższego czasu. Od momentu powstania firmy, do dnia dzisiejszego minęło trochę czasu i zaszło wiele zmian.

Można też założyć, że strona powstała jeśli nie na samym początku, to w takim przypadku dość dawno. Wszystko co robisz w firmie idzie do przodu, wszystko się rozwija a strona pozostaje taka jak 10 lat temu. Nijak to do siebie nie pasuje i nie jest spójne. Wiele firm zaniedbuje swoje strony internetowe a to duży błąd. Dobrze zaprojektowana a później prowadzona pod kątem marketingu strona może przynieść tylko same dodatkowe korzyści.

Twoja strona internetowa nie jest zaprojektowana dla klientów

Może i jest to dla Ciebie dziwne co teraz piszę ale jest to ważne. Przypuśćmy, że poszukujesz dentysty bo boli Cię ząb. Wpisujesz w wyszukiwarce hasło dentysta, otrzymujesz listę najbliższych dentystów i wybierasz jednego. Wchodzisz na jego stronę internetową. W tym momencie zastanów się czego potrzebujesz. Nie wydaje mi się abyś chciał poczytać sobie jak długo się uczył lub jak wglądała dotychczas jego kariera zawodowa. 

W tym konkretnie przypadku chcesz wejść na stronę i najważniejsze co potrzebujesz w tym momencie to numer telefonu i adres. Nie zrozum mnie źle. Nie chodzi o to, że na stronie Twojej ma tego nie być. Takie teksty, opisy są bardzo ważne i nawet nie wiesz jak bardzo przydatne, ale są odpowiednie miejsca na takie informacje i musisz wiedzieć gdzie się tym pochwalić. Jasne, w każdej branży wygląda to trochę inaczej i co innego Twój klient może chcieć znaleźć od razu. Nie jest łatwo się tego dowiedzieć ale nie jest to niemożliwe.

Słaby user experience

User experience to takie doświadczenia użytkownika podczas korzystania z jakiegoś produktu. Jeśli nie jest na najwyższym poziomie nie powinno Cię dziwić, że niezbyt wielu klientów zostaje na dłużej na Twojej stronie. To właśnie trochę jak w punkcie wyżej. Strona internetowa musi być zaprojektowana tak by zapierała dech w piersiach, jasne?

Natomiast, najważniejszy na koniec jest klient i to jego oczami musisz na to patrzeć.

Lub też ktoś, kto projektuje stronę internetową dla Ciebie. Ciekawym i skutecznym sposobem jest stworzenie takiej jakby ankiety. To nie musi być nic nadzwyczajnego. Wystarczy ktoś z rodziny czy przyjaciół. Wybierz kilka osób, które nie są związane z projektem, pokaż im stronę i poproś o to by pokazali Ci co im się nie podoba na stronie. Niech na spokojnie wszystko przeanalizują i niech dadzą Ci odpowiedź.

Może też ktoś bardziej kreatywny podrzuci Ci kilka lepszych pomysłów do wdrożenia. Uwierz mi naprawdę warto spróbować.

Warto wspomnieć też o darmowym narzędziu Google Analytics. Po odpowiedniej konfiguracji gromadzone są tam bardzo wartościowe informacje. Gdy już uda Ci się znaleźć rzeczy, które nie działają na Twoją korzyść zobaczysz jakie zmiany są konieczne i dlaczego.

Strona nie jest dostosowana do urządzeń mobilnych

No i dotarliśmy i do tego jakże ważnego punktu. Kto dziś nie korzysta z urządzeń mobilnych… Jest jeszcze wiele stron internetowych nie przystosowanych do takich urządzeń. No pomyśl, skoro sam używasz smartfona i sprawdzasz na nim w internecie różne rzeczy, to jakie odczucia będzie miał ktoś na Twojej stronie, która nie jest do tego przystosowana.

W dzisiejszych czasach każda strona internetowa musi być przyjazna dla urządzeń mobilnych. Jest ważne pod kątem poruszania się po niej oraz jest to ważne jeśli chcesz pozycjonować witrynę w wyszukiwarce. Tak więc nie pomijaj tego punktu pod żadnym pozorem. Niech Twoja strona będzie intuicyjna i nowoczesna.

Zgodność ze strategią marketingową

Marketing się zmienia, to co dawało efekty w przeszłości, na dzień dzisiejszy może nie przynosić już pożądanych efektów. Biorąc pod uwagę to, co do tego momentu artykułu już wiesz nie jest to nic dziwnego. Wszystko się zmienia i idzie do przodu i Ty też musisz. Na stronie internetowej są miejsca z elementami idealnie tam pasującymi. Tak jak nagłówek strony jest u samej góry, tak stopka jest na samym dole strony proste prawda?

Tak samo jest z elementami usprawniającymi marketing na stronie internetowej. Chociażby przyciski Call to Action. Muszą się znajdować w odpowiednich miejscach i muszą spełniać swoją rolę w 100%. Napewno spotkałeś się już z CTA choć raz. Wchodząc na jakiś sklep internetowy często spotykamy się z informacją o zapisie do newslettera.

Podsumowanie

Te 5 rzeczy, które wymieniłem powyżej powinny spowodować u Ciebie zapalenie się czerwonej lampki. Moim zdaniem są to ważne rzeczy i naprawdę warto się tym zainteresować i to zmienić. Jeśli widzisz, że te problemy Cie dotyczą to działaj! Im szybciej poprawisz te wszystkie rzeczy szybciej ujrzysz efekty wykonanej pracy.

Chyba już wiesz, że przebudowa strony internetowej ma sens. Nawet jeśli wiąże się to ze zrobieniem jej na nowo.

A jakie jest Twoje zdanie na ten temat?