fbpx

WordPress co to jest i czy warto oprzeć na nim swoją stronę?

WordPress został stworzony do obsługi blogów ale z czasem zaczął być wykorzystywany przez użytkowników sieci również do tworzenia stron internetowych.

Korzystają z niego nie tylko małe firmy mające tzw. strony wizytówki ale również bardzo duże przedsiębiorstwa jak np. VOGUE czy Mercedes-Benz, pewnie te nazwy obiły Ci się kiedyś o uszy 🙂

Wspomnę też, że można mieć również sklep internetowy oparty o WordPress ale to temat na inny artykuł.

O samym WordPressie słów kilka

WordPress pojawił się na rynku po raz pierwszy w 2003 roku. Na dzień dzisiejszy opartych o niego jest ponad 30% stron internetowych na świecie! Nie wiem jak Ty ale ja myślę, że to całkiem niezły wynik 😉

Jest to darmowy CMS ( z ang. Content Management System ) czyli system zarządzania treścią. System CMS, jak sama nazwa wskazuje pozwala Ci na modyfikację różnych rzeczy na swojej stronie bez konieczności znajomości języków programowania.

Dobra, dobra ale zastanawiasz się co znaczy, że możesz modyfikować różne rzeczy? Jak to mówią „easy tiger” dojdziemy i do tego, wszystko krok po kroku.

Motywy czyli szablony

WordPress udostępnia wszystkim swoim użytkownikom kilka darmowych motywów. Motywy w WordPressie są to szablony blogów, czy też stron internetowych, które widzisz w swojej przeglądarce. Są to proste rzeczy do skonfigurowania w krótkim czasie.

Jeśli potrzebujesz pomocy w utworzeniu swojego pierwszego darmowego bloga lub strony internetowej na WordPress napisz do mnie! Chętnie Ci pomogę w konfiguracji.

Natomiast jeżeli podstawowe i darmowe motywy to dla Ciebie za mało a potrzebujesz profesjonalnej strony internetowej, powinieneś zgłosić się do firmy np. takiej jak moja, która stworzy Ci wymarzoną stronę www lub bloga.

Tutaj niestety – dla Twojego portfela – musisz liczyć się z pewnym wydatkiem. Każda firma projektująca strony internetowe ustala sobie poprzez pewne ogólne i własne kryteria. Jednak jeśli to co robisz traktujesz poważnie, w którymś momencie Twojej kariery i tak będzie to nieuniknione.

Nie zapominaj jednak, że to nie jest pusty wydatek tylko na coś co ma wyglądać ładnie. Odpowiednio prowadzona od strony marketingowej strona www może Ci przynieść tylko same korzyści.

Wtyczki – rozszerzenie motywu

Następną rzeczą, o której nie można nie wspomnieć to wtyczki. Wtyczki to takie uzupełnienie dla stron internetowych opartych o CMS WordPress. Wszystkich wtyczek jest łącznie ponad 50 tys. Ty oczywiście wszystkich używać nie będziesz 😉 ale kilka z nich może Ci się przydać. Szczególnie gdy nie znasz się na tworzeniu stron internetowych chociażby w podstawowych językach takich jak HTML i CSS.

Oczywiście nie zawsze chodzi tylko o to, że się nie umie kodować jak chociażby w przypadku wtyczki Woo Commerce. Umożliwia ona stworzenie sklepu internetowego na WordPressie.

Powiedzmy, że chciałbyś dodać do swojej strony formularz kontaktowy aby ułatwić swoim klientom szybkie porozumienie, którego akurat właśnie w chwili przebywania na Twojej stronie potrzebują. Potrzebujesz szybkiego i prostego rozwiązania więc co robisz ?

Pobierasz wtyczkę, np. Contact Form 7 ( nic nie narzucam po prostu ją sprawdziłem i spełnia moje oczekiwania więc myślę, że i Tobie mogę ją polecić ), która jest prosta w konfiguracji i po kłopocie. To samo gdy chcesz mieć na stronie Chat Messengera do takiego szybkiego kontaktu czy chcesz podpiąć swoje social media, wyszukujesz wtyczkę, pobierasz a później szybka konfiguracja i gotowe.

Przykładów jest mnóstwo ale nie chcę Ci teraz wymieniać wszystkich wtyczek. Nie o to chodzi w tym artykule.

Wspomniane wcześniej modyfikacje

Gdy już wiesz, że istnieją takie dwie wyżej opisane rzeczy, motywy i wtyczki domyślasz się chyba, że musisz mieć coś co pozwoli Ci nad tym panować. I tu wkracza właśnie system CMS. Posiadasz wtedy panel administracyjny, w którym modyfikujesz wygląd swojej strony internetowej czy też bloga.

To z niego dodajesz swoje wpisy na bloga, tworząc treści i dodając zdjęcia czy grafiki uzupełniające dany wpis. Modyfikujesz kolory, czcionki i mnóstwo innych rzeczy plus oczywiście ściągasz i włączasz potrzebne Ci wtyczki.

Wyobraź sobie, że bez tego musiałbyś każdą modyfikację na stronie wpisywać do kodu HTML, którego nie znasz, nie umiesz czytać i być może nie zamierzasz się nigdy nauczyć. Byłoby to bardzo uciążliwe. I kiedyś tak było ale na szczęście zostaliśmy uratowani 😉

Mam nadzieję, że chociaż trochę przybliżyłem Ci temat czym jest WordPress. A jest on w skrócie systemem, który pozwala Ci na sterowanie swoją stroną z „tylnego siedzenia”. Oczywiście, co w wielu przypadkach może być kluczowe, jest on całkowicie darmowy.

WordPress czy warto ?

Zdania są podzielone, co raczej nie powinno Cię dziwić. Jedni preferują takie rozwiązanie a inni nie. Jest tak chyba z każdą rzeczą na świecie, część ludzi lubi to część to.

Jest to rzecz naturalna natomiast nie podobają mi się opinie, że tylko i wyłącznie WordPress i nic innego się nie liczy bo nie będę płacić firmie za dedykowany CMS bo po co skoro można mieć za darmo i tylko zdzierają z ludzi kasę ( taki trochę typowy Janusz, gówno wie i ma być najlepsze na świecie i ile to kosztuje i czemu tak drogo i czemu nie za darmo jak inni mają za darmo… no i tak właśnie 😉 ) lub nie, jeśli jest to darmowy system to będzie beznadziejny bo darmowy. A to nie prawda bo wszystko zależy od Twoich potrzeb.

Szybkie spostrzeżenia

W obu przypadkach mamy zarówno wady jak i zalety, i myślę, że powinieneś wysłuchać każdej ze stron żeby mieć rozeznanie w temacie i sam zdecydować co będzie dla Ciebie najlepsze.

W mojej opinii warto skorzystać z darmowego szablonu. Nie chodzi tu o samego WordPressa, tylko o sam motyw strony gdy:

  • dopiero założyłeś działalność
  • potrzebujesz szybko, prosto i za darmo mieć stronę tylko po to aby można było Cię w ogóle znaleźć w internecie

W przypadku gdy działasz na rynku już jakiś czas, potrzebujesz dobrze prezentującej się strony wizytówki i musi być ona zrobiona na „tip top”, no bo kto chciałby mieć brzydką stronę 😉 radziłbym Ci jednak zlecić specjaliście stworzenie takiej strony internetowej.

Oczywiście w takim przypadku dalej opartej o WordPress bo umówmy się wielu firmom to wystarcza. Moim zdaniem nie ma potrzeby dodatkowo płacić za dedykowany system CMS.

Natomiast pamiętaj o jednym, nie warto się zamykać w jakiś przedziałach, że jak małe firmy chcą mieć stronę to właśnie WordPress, nie. Jeśli chcesz, jeśli Twoim zdaniem potrzebujesz mieć dedykowany system CMS bo nie ufasz darmowemu to jasne, znajdź specjalistę od takich systemów i zamów u niego taką usługę.

Nie zapominaj też, że tak jak wspominałem na samym początku tego artykułu. Duże znane marki też korzystają z WordPressa ponieważ jest to bardzo popularne rozwiązanie.

Podsumowanie

No i dobrnęliśmy do końca. Przekazałem Ci podstawową wiedzę na temat WordPressa, już chociaż trochę wiesz co to jest. Co do pytania czy warto oprzeć na nim swoją stronę? Moim zdaniem warto. Jest to dobry pomysł ale zawsze trzeba mieć świadomość, że może się tak zdarzyć, że WordPress to za mało.

A jakie jest Twoje zdanie na ten temat ?