fbpx

8 elementów, które powinna mieć twoja strona internetowa

Nieważne czy swoje usługi wykonujesz na większym terenie czy też tylko lokalnie. W dzisiejszych czasach profesjonalna strona internetowa jest rzeczą nieodzowną. Jest ona wizytówką Twojej firmy. Na to jakie – oczywiście tylko pozytywne gdyż innej opcji nie bierzemy pod uwagę:) – wrażenie będzie wywierać na Twoich klientach zależy od wielu czynników. Chcemy przybliżyć Ci kilka z nich żebyś wiedział na które naszym zdaniem trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Logo Twojej firmy

Ustawiane w różnych miejscach, najczęściej jednak przy lewej, górnej krawędzi ekranu. Nie bez powodu. Większość z nas przyzwyczaiła się już do tego standardu. Otwierając stronę internetową bez namysłu patrzymy właśnie w tę część ekranu. Dlatego też ta niepozorna grafika może wiele zdziałać. Potencjalny klient wchodząc na stronę od razu będzie wiedział czy znajdzie na Twojej stronie internetowej to czego szuka.

Niby oczywiste, a jednak nie zawsze. Wydawało by się, że jest to nie do pomyślenia w dzisiejszych czasach. Jednak, raz na jakiś czas spotykam się ze stronami na których logo to „statek widmo”.

Zakładka „O nas” lub „O firmie”

Jaką nazwę tej podstrony preferujesz, nie ma większego znaczenia. Ważne natomiast żeby jej nie zabrakło. Najlepiej wypisać na niej kluczowe informacje o misji, wartościach, historii oraz pracownikach Twojej firmy. Jednym słowem scharakteryzuj swoją działalność jasno, prosto i wyraźnie bez zbędnego „lania wody”. W ten sposób zaczniesz budować wokół siebie zaufanie i zachęcisz do siebie potencjalnych klientów.

Krótki opis oferty

Miejsce, do którego często zaglądają potencjalni klienci zainteresowani Twoimi usługami. Chcą dowiedzieć się czegoś więcej w tym temacie więc dobrze jest zwięźle wypunktować usługi lub produkty, które oferujesz. Ważne też by umieścić na innych, osobnych podstronach bardziej szczegółowe, dłuższe opisy, które będą spinać wszystko w jedną całość.

Polecenia od klientów a strona internetowa

Nie zawsze można użyć tej jakże przydatnej opcji. Jeśli już mamy taką możliwość i zebraliśmy kilka wartościowych opinii będzie to działać tylko i wyłącznie na plus. Co ważne pokazanie zadowolenia Twoich dotychczasowych klientów będzie kolejną cegiełką w budowaniu zaufania i zdobywania kolejnych klientów.

CTA – czyli wezwanie do działania

Każdy kto pojawia się na Twojej stronie jest jej odbiorcą, ogląda ją, czegoś poszukuje jak produktów, usług lub inspiracji. Aby zachęcić użytkownika do powrotu na Twoją stronę i np ponowny zakup trzeba umieścić w różnych miejscach widoczne, wyróżniające się przyciski CTA. Ale właściwie co to jest to CTA? CTA czyli „call to action” tłumaczymy jako wezwanie do działania, jest to element, który ma zapraszać użytkownika do interakcji. Najprawdopodobniej już się z tym spotkałeś na stronach, które odwiedzasz. Najczęściej są to przyciski zachęcające do zapisu do newslettera i odebraniu zniżki w celu późniejszego jej wykorzystania. Bardzo prosty element i bardzo przydatny, staje się już niemal standardem na każdej stronie www.

Zakładka „Kontakt”

Informacje kontaktowe na Twojej stronie, ba na każdej stronie są bardzo ważne. Trudny lub co gorsza brak możliwości kontaktu może Cię drogo kosztować. Są takie momenty, że ktoś w krótkim czasie potrzebuje jakiegoś wsparcia technicznego, jakiejś informacji i gdy nie może tego uzyskać z tak błahego powodu, można w momencie stracić wcześniej budowane zaufanie klienta. Postaw się w sytuacji takiej osoby i wyobraź sobie swoją reakcję. Można się lekko mówiąc zirytować prawda? Trzeba zadbać przynajmniej o minimum z minimum czyli podany numer telefonu i adres e mail. Później rozbuduj swój „kontakt” o takie elementy jak: formularz kontaktowy, kontakt przez social media jak Facebook, Twitter czy Instagram lub też live chat ( można też podpiąć do strony Messenger jako live chat ).

Linkowanie do social media a strona internetowa

Nie można zapomnieć aby na stronie umieścić wspomniane już wcześniej social media firmy. Warto je mieć w górnej części strony lub/oraz w stopce strony skąd każdy będzie mógł szybko zostać przekierowany na profil Twojej firmy na Facebook’u czy Instagramie. Dzisiaj social media to ważny element promocji firmy. Ważne jest aby firma w nich istniała oraz prowadziła regularne działania na swoich kontach.

Artykuły na blogu a strona internetowa

Nazwij to jak chcesz, blog, aktualności, newsy. Jeśli chcesz żeby Twoja strona internetowa była wartościowa musisz pisać. Możesz zlecać pisanie ale to temat na inny artykuł – artykuły związane z Twoją branżą. Dobrą praktyką jest też umieszczanie tekstów na każdej podstronie Twojej strony. Przyda się to nie tylko użytkownikom ale również wyszukiwarkom, co pomaga działaniom mającym na celu pojawianie się na wyższych miejscach w wynikach wyszukiwania. Tak więc moim zdaniem oprócz tego, że musisz zadbać o dużą ilość tekstu na stronie to powinieneś zadbać o… jeszcze więcej tekstu 🙂 Takie działania wyjdą Ci tylko i wyłącznie na plus.

Podsumowanie

Te wszystkie 8 elementów, które wymieniłem i opisałem to tylko przysłowiowa „kropla w morzu”. Naprawdę warto o to zadbać i warto mieć na stronie nie zależnie od tego co to za strona internetowa i do czego Ci ona służy. Przeznacz na te działania kilka dni i zacznij małymi krokami budować w sieci zaufanie wokół siebie!