fbpx

Trendy social media na 2019 rok

W social media zawsze wiele się dzieje, wciąż pojawiają się nowości i różne możliwości. Przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawych trendów, które przydadzą się każdemu dla kogo media społecznościowe to codzienność.

Treści video

Rozwój treści video i krótkie filmy na Stories to na pewno jeden z najważniejszych trendów w tym roku, któremu warto poświęcić więcej czasu. Co raz większa ilość osób wybiera częściej Instagram niż Facebook i przegląda krótkie i naturalne treści video. Dzięki tej formie użytkownicy wiedzą czym się aktualnie zajmujesz, nad czym aktualnie pracujesz i co słychać w Twojej firmie. Treści wideo lepiej budują zaangażowanie oraz zaufanie do marki. Nie zapominajmy też o relacjach live, które również są cenione wśród użytkowników.

Dodatkowo Instagram wprowadził IGTV, pozwalające na dodawanie długich, pionowych filmów (do godziny czasu), nie jest to jeszcze popularna i często wykorzystywana forma wśród marek, ale na pewno z dużym potencjałem! 
Naszym zdaniem, jeżeli prowadzisz markę warto poświęcić więcej czasu na ciekawe treści video, przedstawić nowe produkty i promocje oraz wchodzić w interakcje z użytkownikami, na pewno przyniesie Ci to wiele korzyści. Jeżeli więc jeszcze z tego nie korzystasz z tej formy warto to zmienić! 😉

Treści video - Trendy social media na 2019 rok

Influencer marketing – trendy social media

Duży wpływ na markę na pewno mają i nadal będą mieli Influencerzy. Przedstawiają szczerą i realną opinie odnośnie produktu, użytkownicy chętnie oglądają ich vlogi i treści oraz bazują na ich opinii. Co raz częściej odchodzimy od sztucznych contentów stąd rosnąca popularność tej formy marketingu. Użytkownicy często wybierają te produkty, które są również używane przez osoby, które je inspirują i są ich idolami, niż po produkty z innych form reklamy samej marki. Dominującą platformą Influencer marketingu z pewnością jest Instagram, który chętnie wybierają sami influencerzy oraz użytkownicy. W influencer marketingu ważna jest autentyczność i swoboda influencerów, nie narzucajmy im zbyt wiele swoich wymagań. Pamiętajmy jednak, że przed podjęciem współpracy warto jednak wybrać odpowiedniego influencera i zweryfikować jego działania oraz skuteczność. Ważne jest też, aby wybrana przez nas osoba, faktycznie była zainteresowana produktem.

Influencer marketing

Chat boty i Messenger – trendy social media

Messenger to świetne źródło do komunikacji z użytkownikami. Co raz większa ilość osób do komunikacji chętniej używa właśnie Messengera niż np klasycznych sms-ów. Użytkownicy cenią szybkość i łatwość w komunikacji oraz lepszy i bardziej osobisty kontakt z markami. Właśnie dlatego korzystają z tej formy komunikacji. Użytkownicy podobnie jak w przypadku treści video, chcą się angażować i być częścią marki, a nie tylko konsumentem. 
Od zeszłego roku roku obserwujemy wzrost popularności i rozwoju chat botów. Chat boty nie są już tak sztuczne jak kiedyś. Dzięki sztucznej inteligencji są co raz bardziej spersonalizowane i potrafią rozwiązać wiele podstawowych problemów. Dzięki nim możemy z łatwością przekazać naszym odbiorcą np za pomocą właśnie Messengera aktualne promocje, nowości, podesłać branżowy artykuł czy odpowiedzieć na ich najczęściej zadawane pytania. Chatboty dają firmom wiele możliwości do wykorzystania i rozwiązań. 
Jesteśmy bardzo ciekawi  jak bardzo w 2019 roku rozwiną się chatboty i czym nas tym razem zaskoczą programiści. 

Chat boty i messenger - Trendy social media na 2019 rok

Kryzys Facebooka

Ubiegły rok dla Facebooka i Marka Zuckerberga był bardzo ciężki. Po aferze z wyciekiem danych, przesłuchaniach i spadku na giełdzie portal przeżywa poważny kryzys. 
Dużym problemem Facebooka jest jednak brak pomysłów i innowacji. Doczekaliśmy się w ostatnim czasie jedynie wprowadzenia m.in. nowych emotikon, Stories(które na Instagramie i Snapchacie są już od dawna dostępne i cieszą się sporą popularnością) czy w końcu możliwości dodawania reklam we własnym contencie wideo. Nawet wprowadzenie wideo 360, które miało zrewolucjonizować serwis i wprowadzić wiele zmian, w rzeczywistości niewiele zmieniło i nie zatrzymało co raz to większej ilości odchodzących z serwisu osób. Według badań (np Pew Research Center) użytkownicy Facebooka masowo z niego rezygnują, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Również sporo młodych osób wybiera inne serwisy i nie są zainteresowani Facebookiem. W takim razie dokąd odchodzą użytkownicy Facebooka? 

Najchętniej wybieraną i pobieraną apką jest WhatsApp! Aplikacja która jest zwykłym i prostym komunikatorem, okazała się liderem medialnym i cieszy się sporą popularnością. Rezygnacja z dużego portalu jakim jest Facebook na rzecz prostego WhatsAppa może szokować. Może to też być oznaką, że użytkownicy stawiają na prostotę. Uważamy, że ten trend może się utrzymać w tym roku i będziemy na bieżąco śledzić sytuację.
A co przyniesie rok 2019 dla Facebooka? Czy doczekamy się innowacji i ponownego wzrostu popularności portalu czy może będzie to rok, który zakończy lata świetności Facebooka?

Kryzys facebooka

Podsumowanie

Przedstawiliśmy najważniejsze trendy social media i prognozy. Ale jak to z prognozami bywa – nie zawsze się sprawdzają, szczególnie w tej branży 😉 Na pewno będziemy śledzić na bieżąco co przyniesie nam ten rok. Jak rozwinie się technologia i jakie będą się pojawiać możliwości.